środa, 2 lipca 2014

Ulysses Owens Jr. / Christian McBride / Christian Sands with Nicholas Payton, Michael Dease & Jaleel Shaw "Unanimous", Criss Cross Jazz 2012, CCJ1342

Ulysses Owens Jr. / Christian McBride / Christian Sands with Nicholas Payton, Michael Dease & Jaleel Shaw "Unanimous", Criss Cross Jazz 2012, CCJ1342
Ma lat trzydzieści, a grał z takimi i tyloma sławami, jakby dobiegał co najmniej sześćdziesiątki! Patti Austin, Terence Blanchard, Russell Malone, Wynton Marsalis, Mulgrew Miller, Maceo Parker i Dianne Reeves - to tylko najpopularniejsze jazzowe gwiazdy, z którymi Ulysses Owens Jr. koncertował i nagrywał. Ten pochodzący z Jacksonville na Florydzie perkusista studiował w Juilliard School of Music i mimo młodego bardzo wieku jest też kolekcjonerem nagród Grammy - pierwszą statuetkę otrzymał w 2010 roku za występ na płycie Kurta Ellinga w "Dedicated To You"; kolejną w 2012 za "Good Feeling" Christian McBride Big Band, a w 2014 nominację za występ na płycie "Out here" Christiana McBride'a. Sam McBride towarzyszy zresztą perkusiście na tej płycie.

Prezentowane są tutaj różne składy - od tria przez kwartet aż do sekstetu. Owens miesza w swych interpretacjach - tylko jedna kompozycja jest jego autorstwa, ale pozostałe to nie są znane i ograne standardy - bardzo odmienne wpływy - słychać tutaj echa dokonań kwintetu Milesa Davisa, Jazz Messengers Arta Blakeya, wpływy pianistyki Mulgrew Millera, no i oczywiście muzyki Tony'ego Williamsa - na inspiracje grą wielkiego perkusisty sam Owens powołuje się zresztą od dawna. Ale, gdy wsłuchać się dokładniej w grę młodziutkiego lidera, imponująca jest kruchość i delikatność podejścia do dźwięku - widać, że obok Williamsa i Blakeya piętno odcisnął na nim i Ed Thigpen z okresu swej współpracy z Oscarem Petersonem.

Oprócz wspomnianego McBride na kontrabasie pojawia się na płycie i Nicolas Payton na trąbce, oraz młodzi, niezwykle już jednak sprawni muzycy - puzonista Michael Dease i grający na saksofonie Jaleel Shaw. Prawdziwa uczta, polecam bardzo!
autor: Józef Paprocki


Ulysses Owens Jr.: drums
Nicholas Payton: trumpet[only on tracks 1-5]
Michael Dease: trombone [only on tracks 1 & 2]
Jaleel Shaw: alto saxophone [only on tracks 1,2,5 & 6]
Christian Sands: piano
Christian McBride: bass

1. Good And Terrible (Michael Dease)
2. Con Alma (Dizzy Gillespie)
3. E.S.P. (Wayne Shorter)
4. Prototype (Andre Benjamin)
5. Party Time (Lee Morgan)
6. Beardom X (Ulysses Owens Jr.)
7. You Make Me Feel So Young (Josef Myrow / Mack Gordon)
8. Cherokee (Ray Noble)
9. Cute And Sixy (Christian McBride)

płyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz