czwartek, 24 lipca 2014

Emil Brandqvist Trio & Sjöströmska String Quartet "Breathe Out", Skip 2014, SKP91152

Emil Brandqvist Trio & Sjöströmska String Quartet "Breathe Out", Skip 2014, SKP91152
Odkąd europejska publiczność oszalała na punkcie e.s.t., jazz rodem ze Szwecji przeżywa swój renesans. Wystarczy wymienić Martina Tingvalla czy Jacoba Karlzona a fan jazzu w lot pojmie, jaki potencjał tkwi w tej skandynawskiej krainie.

"Breathe Out" to pierwsza płyta dla renomowanej wytwórni SKIP Records a trzecia w dyskografii Emil Brandqvist Trio. Niewiele jest jazzowych płyt nagranych przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego, trzeba nie lada aranżacyjnego zmysłu i wyobraźni, aby zdecydować się na taki właśnie skład. Ostatnio pokazał jak kreatywnie wykorzystać kwartet smyczkowy w jazzowym języku duński saksofonista Jakob Dinesen, który nagrał ostatnio znakomitą płytę "Yasmin". Operowanie imponującą skalą dynamiki, artykulacji, barwy, wreszcie emocji, sprawiają, że oryginalne kompozycje Brandqvista i Turunena brzmią niezwykle szlachetnie. Zbudowana z wyrafinowaniem, klarownie ukazana faktura i dynamicznie rozwijająca się konstrukcja ukazują raczej mało znane oblicze współczesnego jazzu. Repertuar złożony jest z dwoma wyjątkami z kompozycji autorskich lidera, dwie pozostałe są autorstwa fińskiego pianisty Tuomasa Turunena.

Jedenaście zmysłowych impresji na jazzowe trio i kwartet smyczkowy z wrażliwością tworzącą nieprzebrane bogactwo finezji pozostawia trwały ślad na wrażliwości słuchacza. Audiofilska realizacja jest dodatkowym atutem tego nagrania.
autor: Mateusz Matyjak

Emil Brandqvist Trio:
Emil Brandqvist: drums percussion
Tuomas Turunen: piano
Max Thornberg: double bass

Martin Brandqvist: percussion

Sjöströmska String Quartet
:
Jenny Sjöström: violin
Ellen Hjalmarson: violin
Märta Eriksson: viola
Lisa Reuter: cello

1. Sunrise 04:59
2. Breathe Out 06:15
3. Maybe I Am Flying 04:26
4. Sunset 04:41
5. Moving Forward 04:48
6. Flowering 05:16
7. Now and Even to the End 07:09
8. The Tree 02:50
9. Serenity 04:43
10. Breathe In 04:42
11. Journey 05:45


płyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz