piątek, 1 kwietnia 2011

Trio BraamdeJoodeVatcher [Michiel Braam / Wilbert de Joode / Michael Vatcher] featuring Miklós Lukács and Ferenc Kovács, BMC Records, 2010

Trio BraamdeJoodeVatcher [Michiel Braam / Wilbert de Joode / Michael Vatcher] featuring Miklós Lukács and Ferenc Kovács, BMC Records 2010, BMCCD179.
Podstawą kwintetu występującego na tej płycie jest fortepianowe trio Braam / DeJoode / Vatcher. Trójka holenderskich muzyków gra ze sobą od blisko dwudziestu lat, a zebrane na płycie kompozycje pianisty  ("Q") wykonywali już chyba na wszystkich kontynentach, zapraszając bardzo często jako gości muzyków z różnych krajów. Tym razem jednak nagrali go w kwintecie z dwoma węgierskimi muzykami - cymbalistą Miklosem Lukacsem oraz trębaczem i skrzypkiem Ferencem Kovacsem (obaj nagrywali wcześniej m.in z Mihaly Dreschem w różnych jego zespołach). Muzyka ma trzecionurtowy (ale otwarty) charakter, lecz obecność węgierskich muzyków przybliża ją nieco węgierskiej muzyki ludowej. Jest to o wiele silniej widoczne, gdy Kovacs gra na skrzypcach - ten instrument wydaje się nieco zawężać jego muzyczne horyzonty do ludowej tradycji. Proszę jednak nie traktować tego jako zarzutu, bo im więcej skrzypiec na tej płycie, tym ciekawsza muzyka. Tak jest choćby w kompozycji "Q 16", która zaczyna się i kończy jak ballada, ale w toku narracji perkusista Michael Vatcher nieźle napędza zespół. Kompozycji Braam są wydaje mi się dosyć oszczędne i szkicowe, co pozwala mu na przearanżowanie ich w zależności od tego z kim gra i z jakiej tradycji gość się wywodzi. Czasem równoczesnej improwizacje fortepianu i cymbałów oparte są na dosyć jednostajnym timingu, czasem czytują on fragmenty standardów i z nagła ucieka w raczej abstrakcyjne rejony. Muzyka w kwintetowym wykonaniu czerpie z rozmaitych tradycji (od ludowości po klasyczną awangardę i od swingu po free), jednak nie przynależy do żadnej z nich. Szuka własnej swojej drogi, czasem żonglując konwencjami i cytując inny, ale zawsze zaskakując słuchaczy. Ciekawe muzyczna przygoda.
autor: Marcin Jachnik


Michiel Braam: piano
Wilbert de Joode: double bass
Michael Vatcher: drums
Ferenc Kovács: violin, trumpet
Lukács Miklós: cimbalom


1. Q7 3:22
2. Q 1 5:45
3. Q 16 5:23
4. Q 4 5:56
5. Q 13 4:36
6. Q 19 4:23
7. Q 6 4:41
8. Q 27 6:02
9. Q 10 4:53
10. Q 26 3:04
11. Q 3 5:39
12. Bonus track: Sziklarajzok 3:21


Trio BraamDeJoodeVatcher
JazzCase Dommelhof, Neerpelt, Belgia, 19.03.2009

płyta do kupienia na multikutli.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz