poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Marilyn Mazur Group "Tangled Temptations & The Magic Box" [2CD], STUNT, 2011


Marilyn Mazur Group "Tangled Temptations & The Magic Box" [2CD], STUNT 2011, STUCD10162.
Legendarna mistrzyni instrumentów perkusyjnych, znana ze współpracy z Milesem Davisem, Wayne'm Shorterem, Janem Garbarkiem, Dino Saluzzim czy Gilem Evansem wydała właśnie swój nowy album.
Marilyn Mazur urodziła się w Nowym Jorku, ale od 6 r. życia mieszka w Danii.
Jeszcze przed erą kolaboracji z Milesem w latach 80-tych Współpracowała z takimi muzykami jak John Tchicai, Pierre Dorge z New Jungle Orchestra, Niels-Henning Orsted Pedersen, Palle Mikkelborg, Arild Andersen, Eberhard Weber, Peter Kowald, Jeanne Lee, Lindsay Cooper (była członkinią słynnej awangardowej grupy Henry Cow).
Pierwsza płyta 'TANGLED TEMPTATIONS" w ekskluzywnym dwupłytowym wydawnictwie zawiera oryginalną kompozycję, jaką Mazur skomponowała dla awangardowego zespołu teatralnego Cantabile2, prowadzonego przez włoskiego reżysera Nullo Facchiniego. Kompozycja ta wykorzystana została do spektaklu 'Beggar's Opera'. Spektakl ten opowiada historię młodej Albanki, która zwabiona ciekawą ofertą pracy przyjeźdźa do Danii, gdzie trafia do burdelu. Jest to dramatyczna i przejmująca historia, co ważne dla admiratorów talentu Mazur, jej muzyka wyrwana z pierwotnego kontekstu, zyskuje nowy wymiar, hipnotyzuje słuchacza nastrojem mroku i tajemnicy, w warstwie instrumentalnej natomiast uderza wielobarwnością rzadko spotykanych dźwięków. Pełna subtelności ale niepozbawiona jazzowej drapieźności.
Drugi krążek 'THE MAGIC BOX" to już Marilyn Mazur doskonale znana, bardzo przestrzenny, finezyjny album, na którym wielokulturowość spięta została w pełni autorską wizją Marilyn Mazur. Płytę otwiera znakomita suita 'Magic Box', głównym narratorem jest tutaj Fredrik Lundin na basowym flecie i saksofonie, z niezwykłą giętkością poruszający się zarówno po dość nastrojowej stylistyce by nagle skręcić w stronę ekstatycznej energi tego dosakonale rozumiejącego się składu.
Marylin Mazur powiedziała w 2008 roku dziennikarzowi Gazety Wyborczej "Uwielbiam energię, siłę i magię gry Milesa, ale podziwiam też piękno i marzycielski styl Jana Garbarka", jeśli potrafimy wyobrazić sobie gatunkową zawartość tego co jest pomiędzy energią, siłą i magią gry Milesa a pięknem i marzycielskim stylem Jana Garbarka ten domyśli się czego można sie spodziewać po jej najnowszej płycie.
autor: Mateusz Matyjak


Marilyn Mazur: percussion, drums, metal cans & parts, electronics
Fredrik Lundin: flute, tenor sax
Krister Jonsson: guitar, laptop, electronics
Klavs Hovman: basses, electronics
Siri Facchini Haf: voice


CD 1
:
1. Junkyard Entrance
2. Te Street
3. Te Village
4. Shoe Dance
5. Te Club
6. Working
7. Farewel-ling
8. On the Way
9. Matrix Figure
10. Matrix Omen
11. Sand
12. Crossing
13. Life of a Slave
14. New Home
15. In the Cage
16. Mad Shoe Shufe
17. Clif Ritual
18. Wrong Way Song
19. Retreating

CD 2:
1. Magic Box
2. To Sofen Te Past
3. Spirit Call
4. Drum Fable
5. Today I Slept a Little Late
6. Sage Passion
7. Sma Piger
8. Drum Forest
9. Syv Vinde
10. Essence
11. Eternal Embrace
12. Meditation


Marilyn Mazur Group
Meditation 2008

płyta do kupienia na multikutli.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz