poniedziałek, 22 lutego 2016

Christof May / Nils Petter Molvaer / Susanne Abbuehl "Deeper Green" Challenge Classics 2016, CR73410

Christof May / Nils Petter Molvaer / Susanne Abbuehl "Deeper Green" Challenge Classics 2016, CR73410
Tytuł płyty "Deeper Green" w udany sposób opisuje nastrój, jaki dominuje na płycie. Niemiecki klarnecista Christof May, znany ze współpracy z m.in. Susanne Abbuehl, Michelem Portalem, Davidem Liebmanem, Kenny'm Wernerem, Terry'm Bozzio czy Trygve Seimem, przygotował unikalny materiał, w bardzo sugestywny sposób łączący bardzo impresyjną wolną improwizację z poezją Emily Brontë, a dokładnie z tym niesamowitym, mrocznym jej klimatem. Muzycy zgromadzeni w studio, w osobach lidera na basowym klarnecie, Floriana Zenkera na gitarze, Boba Wijnena na klawiszach, Jensa Loha na basie, Erika Hoeke za perkusją i na laptopie, oraz w roli gości specjalnych Nilsa Pettera Molvaera na trąbce i śpiewającą Susanne Abbuehl zarejestrowali ponad siedem godzin materiału, który po selekcji znalazł się na płycie "Deeper Green".

Uzgodnienie repertuarowe dotyczyło wyłącznie jednej kompozycji, cała reszta to swobodna improwizacja. Tą jedną kompozycją był "Lonely Woman" Ornette'a Colemana.

Trudno jednoznacznie określić stylistykę, w jakiej poruszają się artyści. Jest to mieszanka jazzu, ambientu i muzyki elektronicznej. Dużo też tutaj łamania konwenansów i muzycznych stereotypów. Materiał jest mroczny i głęboki, pełen delikatnej elektroniki, jazzowych elementów i sugestywnego głosu Susanne Abbuehl. Łącząc je, muzycy osiągają niezwykły efekt, mamy do czynienia z bardzo głęboką intensywnością dźwięków. Nie wyczuwa się tutaj jednak krztyny chaosu, nic z jazzowej psychodelii, więcej tutaj uważnego tkania pastelowych dywanów dźwiękowych, sugestywnie uplecionych ze zmysłowym głosem Abbuehl. Na "Deeper Green" wszystko zostało perfekcyjnie poprowadzone, każdy dźwięk otrzymuje tutaj odpowiednie znaczenie.

Masteringiem zajął się legendarny realizator - Jan Eric Kongshaug, założyciel Rainbow Studio w Oslo, odpowiedzialny za brzmienie bardzo wielu płyt ECM Records.
autor: Mateusz Krępski

Christof May: alto saxophone, clarinet, bass clarinet, soprano saxophone, contrabass clarinet
Florian Zenker: guitar
Bob Wijnen: keyboards
Jens Loh: double bass
Eric Hoeke: drums, loops

guests:
Nils Petter Molvaer: trumpet
Susanne Abbuehl: vocals

1. Epilog 01:03
2. Cloudy Days 01:19
3. Deeper Green 09:08
4. I Know Not 08:18
5. Ambitus 03:58
6. Damian 05:37
7. Clearing 02:42
8. Darkening 01:17
9. Go 03:43
10. Interference 02:37
11. Eric 03:20
12. Lonely Woman 04:17
13. Blast 03:28
14. This Moonlight 09:05płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz