środa, 7 października 2015

Martin Küchen / Johan Berthling / Steve Noble "Night in Europe", NoBusiness Records 2015, NBCD78

Martin Küchen / Johan Berthling / Steve Noble "Night in Europe", NoBusiness Records 2015, NBCD78
Martin Küchen, szwedzki saksofonista, kompozytor i improwizator, dał się poznać fanom jazzu, jako znakomity i kreatywny bandlider w zespołach Angles / Angles 9 czy All Included. Jako kompozytor i muzyczny wizjoner odcisnął tam swoje piętno tak silnie, że często zapominamy, jak znakomitym i kreatywnym jest improwizatorem oraz instrumentalistą. Triowe nagranie z basistą Fire! Johanem Berthlingiem oraz podporą brytyjskiej sceny improwizowanej perkusistą Stevem Noble jest świetnym pretekstem by ta stronę twórczości Küchen raz jeszcze przypomnieć.

A ma w swoim dorobku bardzo wiele nagrań w pełni improwizowanych - od solowych projektów, przez duety - choćby z Davidem Stackenäsem, Willem Guthrie czy Erikiem Carlosem, tria z Keithem Rowe czy też Tresppass Trio, któremu lideruje, po większe składy złożone z muzyków, z całej właściwie Europy. Tutaj, w tym trio, dochodzi do głosu jego mocne, motoryczne oblicze.

Grając bowiem z Berthlingiem i Noblem nie ma czasu na poszukiwanie pojedynczych dźwięków czy próby poszerzania spektrum brzmienia instrumentu. Tu trzeba od początku grać niezwykle energetycznie, mocno i ostro. By nadążyć za pędem nadanym muzyce przez sekcję, by zdążyć za wyobraźnią sekcyjnych szaleńców, by w końcu przebić się przez ich mocne i głośnie brzmienie. Jednym słowem - trzeba napierdalać!

Ale muzyka tria Martin Küchen / Johan Berthling / Steve Noble nie jest tylko i wyłącznie naparzaniem w instrumenty. Jest ona o wiele bardziej zniuansowana i wymaga tak od muzyków jak i słuchaczy skupienia i uwagi. Tu cały czas dochodzi do ciągłych zmian - tempa, frazy, konfiguracji brzmieniowej. Nie ma mowy o jakiejkolwiek stagnacji. Jest ciągła przemiana, nieskrępowana podróż od jednego epicentrum do drugiego, ale podróż, w której nie zwalniamy nawet na chwilę. Każdy bowiem z muzyków ma pomysłów na tworzenie muzyki w bród, a partnerzy są dodatkową, jeszcze jedną, inspiracją.

Koniecznie!
autor: Waldemar Koński

Martin Küchen: tenor saxophone, alto saxophone, sopranino saxophone
Johan Berthling: double bass
Steve Noble: percussion

1. Night in Europe 1 22:061.
2. Night in Europe (again) 4:13
3. Night in Europe 2 17:04

opłyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz