czwartek, 9 stycznia 2014

Simon Krebs 7tet featuring Tomasz Licak "Please Don't Feed the Fears", Black Out Music 2013, BLACKOUT039.


Simon Krebs 7tet featuring Tomasz Licak "Please Don't Feed the Fears", Black Out Music 2013, BLACKOUT039.

Simon Krebs to trzydziestotrzyletni dziś duński gitarzysta jazzowy. Jest w pełni ukształtowanym i gruntownie wykształconym muzykiem - oprócz ukończenia konserwatorium w klasie gitary, przez kilka dobrych latach był organistą w rodzinnej parafii. Jak sam przyznaje połączenie tych dwóch odrębnych doświadczeń - jazzu i organowej muzyki sakralnej - sprawiło, że postrzega on gatunki i stylistyki muzyczne (rock, jazz, pop, gospel czy awangardową muzykę współczesną) nie jako coś rozdzielnego, ale raczej komplementarnego, uzupełniającego i dopełniającego się. I chociaż muzyka na chyba pierwszej autorskiej jego płycie pozostaje w pełnie w jazzowej stylistyce, to jednak w grze lidera słychać rozmaite fascynacje i postrzeganie muzyki jako jedności.

Od dobrych kilku lat polscy muzycy studiują w Akademii Muzycznej w Odense. Tomasz Licak, Tomasz Dąbrowski czy Marek Kądziela wrośli już mocno w tamtejszą scenę jazzową i z sukcesami pokazują swą muzykę i dorobek tak w Polsce, jak i całej Europie. Przy powstaniu tego projektu także mają swój udział - Tomek Licak i Bartek Wawryniuk wraz z utytułowanym i niezwykle cenionym trębaczem i kornecistą Kasperem Tranbergiem oraz klarnecistą i saksofonistą Rasmusem Fribo stanowią sekcję dętą, która wspiera lidera w tym nagraniu. Cały dęty kwartet znakomicie zgrywa się w tym nagraniu czysto i równo wchodząc w unisona, starannie i konsekwentnie potrafią budować partie solowe, jak i popuścić swej kreatywności i skromniutkich fragmentach zbiorowych improwizacji. Fragmentach - bowiem muzyka septetu bardzo mocno osadzana jest w jazzowym mainstreamie, niewiele tu odniesień do muzyki awangardowej. Chyba tylko lider nagrania pozwala sobie na większe odjazdy, konsekwentnie jednak trzymając muzykę kolektywu w mainstreamowym podkładzie.

Wszystkie - prócz jednej - nastrojowe, niemal liryczne kompozycje wyszły spod pióra Simona Krebsa. Ale "nastroje" nie oznacza przy tym "cukierkowej czułostkowości". Mówimy bowiem muzyce początku XXI stulecia, tworzonej ze świadomością jej rozwoju, zauważającej free jazz i dwudziestowieczną awangardę. To jazzowy mainstream początku wieku - taki, jakim w moim odczuciu być powinien, niedefiniowany przez muzealne kategorie, ale z szacunkiem dla dokonań poprzedników rozumiany jako akt osobistej kreacji. Kształtujący własne brzmienie i indywidualny styl. W naszym odczuciu - znakomity album…
autor: Marcin Jachnik
Kasper Tranberg: trumpet
Anders Mogensen: drums
Tomasz Licak: tenor saxophone
Richard Andersson: bass
Rasmus Fribo: bass clarinet
Simon Krebs: guitar

utwory: 1. Please Don't Feed The Fears 7:57
2. Hipster Medister 3:34
3. Nature Boy 7:21
4. Off 8:13
5. 5 Elements 5:25
6. Miss Silvia 9:40
7. Brix 15:23

 płyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz