czwartek, 30 czerwca 2016

José Bruno Parrinha / Luís Lopes / Ricardo Jacinto "Garden" Clean Feed 2016, CF369

José Bruno Parrinha / Luís Lopes / Ricardo Jacinto "Garden" Clean Feed 2016, CF369
Powstanie zespołu uzasadniane jest zwykle wspólnymi koncepcjami artystycznymi i podobną wrażliwością estetyczną zakładających zespół muzyków. Ten przykład pokazuje jednak, że odwrotna koncepcja także jest możliwa. Trudno bowiem znaleźć muzyków silniej różniących się od siebie po względem muzycznej wrażliwości, estetycznych proweniencji czy stosowanych technik niż Jose Bruno Parrinha, Luis Lopes i Ricardo Jacinto. Saksofonista Bruno Parrinha wywodzi się z jazzowej tradycji i obecnie zaangażowany jest w wyrafinowane projekty muzyki improwizowanej; muzyka gitarzysty Luisa Lopeza ma korzenie w tradycji rockowej awangardy i chociaż obecnie gra on muzykę improwizowaną , wciąż pozostaje bliski stylistyce głośnego, gitarowego hałasu; no i wiolonczelista i specjalista od elektroniki Ricardo Jacinto, który najchętniej pojawia się w niezależnych avant-popowych produkcjach.

I ta płyta jest w sumie wypadkową tych doświadczeń, bo każdy z nich pozostając z grubsza w preferowanej przez siebie stylistyce znajduje sposób komunikacji z partnerami - głównie zresztą w warstwie wspólnie generowanej energii. Nie oznacza to jednak, że ich trzy linie instrumentalne nie kleją się w jakąś wspólną całość. Stanowią one zamkniętą całość (chociaż przynależą w dalszym ciągu do trzech różnych stylistycznie światów), ale nie podejmuję się zdefiniowania ich estetycznej przynależności. To muzyka improwizowana i różnorodna, czasami lekka, jak współczesny pop, czasami energetyczna i groźna jak noise, zawsze wysublimowana, jak wywiedziony z jazzu freeimprov. Imponuje mi zwłaszcza Parrinha, który z kombinacji czterech dźwięków, badając ich zależności względem siebie, potrafi zbudować niezwykle sugestywną partię w trwającym kilka minut utworze.

Cóż, tytuł tej płyty jest adekwatny - mamy bowiem do czynienia z chodzeniem po ogrodzie dźwięków, gdzie kilka rzeczy odkryjemy, kilka - dzięki współbrzmieniu - ujrzymy w nowym zupełnie świetle. Najdziwniejsze rośliny tu obecne tworzą na naszych oczach zupełnie nową, zaskakującą harmonię. A czyż nie o takie odkrywanie chodzi nam w muzyce?
autor: Józef Paprocki

José Bruno Parrinha: clarinet, alto saxophone, soprano saxophone
Luís Lopes: electric guitar
Ricardo Jacinto: cello, electronics

1. 1351
2. 1402
3. 555
4. 516
5. 1030
6. 744
7. 221

płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz