niedziela, 1 listopada 2015

Liberty Ellman "Radiate", Pi Recordings 2015, PI60

Liberty Ellman "Radiate", Pi Recordings 2015, PI60
Amerykański gitarzysta Liberty Ellman, dzięki swojej improwizacyjnej i interpretacyjnej elastyczności oraz unikalnemu, rytmicznemu dotykowi, miał okazję współpracować z takimi muzykami jak Henry Threadgill, Wadada Leo Smith, Myra Melford, Butch Morris, Vijay Iyer, Rudresh Mahanthappa, Steve Lehman, Marty Erlich i Joe Lovano, tworząc jedne z najlepszych formacji jazzowych. Akompaniował także wokalistką jak Ledisi, Somi czy Jen Chapin.  Jako kompozytor i bandleader, Ellman wydał trzy płyty: Orthodoxy (Red Giant Records), Tactiles (Pi Recordings) i Ophiuchus Butterfly (Pi Recordings).
Liberty Ellman
Krytyk jazzowy Gary Giddins opisał jego styl jako “z jednej strony bardzo kontrolowany i brawurowy, z drugiej zaś oryginalny i subtelny”. Ben Ratliff z New York Times napisał: “Ballady Ellmana są wyjątkowe, egzotyczne w swoim brzmieniu, a ich melodie niezapomniane”. Liberty równie aktywnie pracuje w studio, przygotowując mastering nagrań takich artystów jak Steve Coleman, Henry Threadgill, Sam Rivers, Steve Lehman, Rudresh Mahanthappa, Vijay Iyer i Mike Ladd, Gregory Porter, Wadada Leo Smith, Amir Elsaffar, Ralph Alessi, Joel Harrison, Tyshawn Sorey, i wielu innych.

Jego najnowsza płyta ukazała się w barwach Pi Recordings, uznawanego za jedno z najlepszych jazzowych wydawnictw ostatniego ćwierćwiecza. Liberty Ellman jako filar formacji Henry Threadgill & Zooid w naturalny sposób przesiąkł koncepcjami lidera - Henry'ego Threadgilla. Jednak nie jest to kopia muzyki legendarnego saksofonisty. Mamy tu raczej do czynienia z promieniowaniem oryginalnej koncepcji Threadgilla.

Zespół został rozbudowany względem dwóch poprzednich płyt, na 'Radiate' usłyszymy oprócz lidera Steve'a Lehmana na alcie, Jonathana Finlaysona na trąbce, Jose Davila na tubie, Stephana Crumpa na kontrabasie i Damiona Reida za perkusją. Poszarpane rytmiczne struktury, które są osią muzycznej koncepcji Threadgilla, napędzone zostały dynamiczną maszyną instrumentalną. Trzeba też przyznać, że zespół generuje imponującą gamę pomysłów, w znaczny sposób poszerzający nasze wyobrażenie o języku współczesnego jazzu. Nie dziwi więc fakt, że album spotkał się ze znakomitym przyjęciem w opiniotwórczych jazzowych mediach w USA i w Europie. 
autor: Mariusz Zawiślak

Liberty Ellman: guitar
Steve Lehman: alto saxophone
Jonathan Finlayson: trumpet
Jose Davila: tuba, trombone
Stephan Crump: bass
Damion Reid: drums

1. Supercell 5:13
2. Furthermore 5:58
3. Rhinocerisms 8:51
4. Moment Twice 1:48
5. A Motive 5:03
6. Skeletope 4:19
7. Vibrograph 6:29
8. Enigmatic Runner 4:44płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz