niedziela, 13 września 2015

Michael Waldrop Big Band "Time Within Itself" Origin Records 2015, ORIGIN82690

Michael Waldrop Big Band "Time Within Itself" Origin Records 2015, ORIGIN82690
Amerykański perkusista i wibrafonista debiutuje w roli bandleadera. I cóż to za debiut! Muzyk, mający na swoim koncie doktorat na University of North Texas, gdzie był członkiem słynnego One O'Clock Lab Band. Kolejne 10 lat spędził u boku Jacka Coopera w jego Jazz Orchestra of the Delta z Memphis. Ostatnia dekada to także praca wykładowcy na Eastern Washington University. 

Doskonale przyjęta w USA (entuzjastyczne recenzje w The Jazz Reader, All About Jazz, DownBeat, Jazz Weekly, Jazz Journal) płyta "Time Within Itself" zarówno w warstwie wykonawczej, gdzie perfekcjonizm, kultura, styl, klimat i smak artystyczny przynosi satysfakcję, tak i w planie formalnych rozwiązań aranżacyjnych budzi same pozytywne oceny. Bill Milkowski, recenzent DownBeat napisał "Przemyślany, prosto z trzewi debiut, napędzany post-Weather Report energią, która wynosi big band w inny, lepszy wymiar".
Trudno nie zgodzić się z tą opinią. Blisko 20-osobowy zespół wytrawnych instrumentalistów potrafi stworzyć wrażenie idealnej równowagi między zapisem nutowym a swobodą gry. "Time Within Itself" swój sukces zawdzięcza w dużej mierze znakomitym aranżacjom autorstwa Jacka Coopera, jednego z najlepszych obecnie jazzowych aranżerów w USA, szczególnie w warstwie instrumentacji Cooper daje tutaj mistrzowski popis. Fani jazzu zainteresowani także energią niesioną przez muzykę znajdą tu wiele inspirujących doznań. Wydaje się, że artystyczne credo Michael Waldrop Big Band mogłoby brzmieć "tradycja poprzez współczesność". "Time Within Itself" w zajmujący sposób prowadzi dialog z jazzową tradycją, wiele tu odniesień do przeszłości, można doszukać się tutaj także swoistej syntezy, przenikania się stylistyki starego i nowego big bandu, a wszystko na gruncie współczesnego jazzu, z rozległą formą, w oparciu o dokonania nowoczesnego jazzu.

Po cztery kompozycji Michaela Waldropa i Jacka Coopera ujęte w formę płyty nie wyznaczają może nowych horyzontów, ale dają wiele interesujących sugestii, które z pewnością trafią na podatny grunt w przyszłości.
autor: Andrzej Fikus

Michael Waldrop Big Band:
Will Campbell: alto saxophone, soprano saxophone, clarinet, flute
Tim Ishii: alto saxophone, clarinet, flute
Larry Panella: tenor saxophone, soprano saxophone, clarinet, flute
Chris McGuire: tenor saxophone, clarinet
Paul Baker: baritone saxophone, bass clarinet
Anthony Williams: trombone
Tony Baker: trombone
Greg Waits: trombone
John Wasson: bass trombone
Keith Jourdan: trumpet
Dave Spencer: trumpet
Larry Spencer: trumpet
Mike Steinel: trumpet
Chris Derose-Chiffolo: guitar on tracks 1,3,4,5,8
Carl Hillman: bass
Steve Snyder: piano
Michael Waldrop: drums, vibraphone

ADDITIONAL MUSICIANS:
Jimi Tunnell: guitar on tracks 2,6,7 vocals on track 2
Jose Rossy: percussion on tracks, 2,4,5,6,7
Sandra Dudley: vocals on tracks 6 & 7
Chad McLoughlin: additional guitar on track 3

1. El Vino 8:32
2. Tunnell Vision 6:40
3. Time Within Itself 7:01
4. Munich Musings 7:34
5. Inner Truth 6:53
6. Vistas 5:24
7. Her Moon Rises East 6:29
8. Twisted Barb 5:03płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz