wtorek, 21 lipca 2015

Sun Ra "Cosmos" Inner City Records 2012, IC1020

Sun Ra "Cosmos" Inner City Records 2012, IC1020
Można zaryzykować by stwierdzenie, że płyta "Cosmos" jest kwintesencją stylu Sun Ra. W każdym razie tego, jak brzmiał jego zespół w połowie lat siedemdziesiątych. Wydany pierwotnie na źle wytłoczonym winylu w amerykańskiej oficynie Inner City odzyskał nieco blasku w swej kompaktowej reedycji.

To nagranie charakteryzuje się niemal barokowym bogactwem i taką też gładkością brzmienia, szanującą jednak jego swingujący charakter i politonalność. Sun Ra podkreśla jeszcze barokowy charakter własnej muzyki grając tutaj na Rocksichordzie (czyli, najkrócej mówiąc, analogowym syntezatorze brzmiącym nieco jak elektryczny klawesyn). Ten album znakomicie podkreśla przy tym zespołowy charakter muzyki zespołów prowadzonych przez Sun Ra. Każdy z muzyków ma tu chwilę by móc nie tylko błysnąć inwencją jako improwizator i wirtuoz-instrumentalista. To chwila gdy przejmuje on kierowanie grupą ludzi. I tak puzoniści dominują w "Interstellar Low-Ways", trębacz Ahmed Abdullah - w "Neo-Project #2", a grający na altowych saksofonach i fletach Marshall Allen oraz Danny Davis - "Moonship Journey".

Arkestra Sun Ra była czymś znacznie więcej niż zespołem - muzycy grający w niej byli skoszarowani, mieszkali razem, a by wyjść zobaczyć się z własnym dzieckiem - jak opowiadał jeden z muzyków - musieli lidera prosić o specjalną przepustkę. Sun Ra sprawdzał też podobno codziennie w nocy czy wszyscy muzycy już wrócili i czy o określonej już śpią. Dziwne, ale jak sami muzycy przyznają - zbawił dzięki temu ich od alkoholu, narkotyków i innych używek. Budowało to także dużo głębszą więź między tym niezwykłym zbiorem osobowości i indywidualności jaką stanowiła Arkestra. I to właśnie zrozumienie, idące dalej i sięgające głębiej, świetnie słychać i w tym nagraniu, radosnym i kosmicznym, będącym soundtrackiem dla międzygalaktycznych podróży i odlotów lidera.
autor: Marek Zając

Sun Ra: keyboards
Craig Harris: trombone
Vincent Chancey: French horn
Marshall Allen: alto saxophone, flute
Danny Davis: alto saxophone, flute
John Gilmore: tenor saxophone
Ahmed Abdullah: trumpet
Anthony Bunn: electric bass
Danny Ray Thompson: baritone saxophone, flute
Eloe Omoe: bass clarinet, flute
Jac Jackson: bassoon, flute
Larry Bright: drums

1. The Mystery of Two
2. Interstellar Low-Ways
3. Neo-Project #2
4. Cosmos
5. Moonship Journey
6. Journey Among The Stars
7. Jazz From An Unknown Planetpłyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz