czwartek, 1 sierpnia 2013

Uri Gurvich "BabEl", Tzadik 2013, TZ8174


Uri Gurvich "BabEl", Tzadik 2013, TZ8174
Urodzony i wychowany w Izraelu już jako młody muzyk wygrał konkurs w kategorii „The Jazz Player of the Year”. Po przeprowadzce do USA podjął naukę na szacownym Berklee College of Music, pod okiem samego Joe Lovano. Debiutancka płyta „The Storyteller” ukazała się w wytwórni Tzadik w roku 2009, teraz otrzymujemy jego drugą płytę „BabEl”, wydaną tak jak pierwsza przez oficynę Johna Zorna - Tzadik Records. Ekscytujący melanż wpływów etnicznych, z terenów Jemenu, Izraela, Wschodniej Europy i Północnej Afryki ujęty został w jazzowy nawias.

Ważnym elementem, zmieniającym brzmienie zespołu jest zaproszenie do składu multiinstrumentalistę z Maroka - Brahima Fribgane, wirtuoza arabskiej lutni – oud i instrumentów perkusyjnych. Mark Carroto - recenzent All About Jazz porównuje ten skład do elektrycznych zespołów Milesa Davisa z końca lat 80.

„BabEl” to jednak przede wszystkim międzykulturowy dialog, muzycy legitymujący się tak wieloma kulturowymi korzeniami (kubański perkusista Francisco Mela, argentyński klawiszowiec Leo Genovese, bułgarski basista Peter Slavov, wspomniany już Marokańczyk Brahima Fribgane i sam lider, którego rodzice przybyli do Izraela z Argentyny) prezentują wielce oryginalną formę, którą recenzent Los Angeles Times nazwał krótko „Transcends borders”.
autor: Piotr Szukała


Uri Gurvich: alto saxophone, vocals
Brahim Fribgane: oud, percussion
Leo Genovese: piano, keyboards, vocals
Francisco Mela: drums, percussion, vocals
Peter Slavov: bass, vocals


1. Pyramids [6:11
2. Dervish Dance [6:21
3. Nedudim [6:39
4. Alfombra Mágica [8:00]
5. Scalerica De Oro [6:02]
6. Hagiga Suite [8:53]
7. Camelao [5:46]
8. Valley of the Kings [4:59]

płyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz