piątek, 27 marca 2015

Dave Burrell / Steve Swell "Turning Point", NoBusiness Records 2014, NBCD70

Dave Burrell / Steve Swell "Turning Point", NoBusiness Records 2014, NBCD70
Wybitni artyści jazzowej tradycji, ale i jej raczej improwizowanej ścieżki, potocznie zwanej awangardą, pianista Dave Burrell i puzonista Steve Swell prezentują duetowe nagranie, które - w moim odczuciu - jest jednym z najwybitniejszych spotkań dwóch muzyków jazzowych, jakie miałem okazję usłyszeć w ostatnich latach.

To bardzo niezwykła i koncepcyjna płyta - album "Turning Point" bowiem miał być hołdem złozonym osobom i wydarzeniom z czasów wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych. Wojna Secesyjna była wydarzeniem fundamentalnym dla historii USA - jak dowodzą Burrell i Swell - ukształtowała ona współczesne Stany Zjednoczone pod wieloma względami, także muzycznie. Dla nich bowiem to właśnie wtedy zrodziły się korzenie americany, gatunku, który jak żaden inny ma ogromny wpływ na różne style muzyczne.

Swój hołd składają niezwykle - łącząc partie improwizowane z melodyjnymi refrenami, łącząc w nich ducha americany z jazzową fakturą, delikatnym, swingującym rytmem i esencją jazzu, jaką jest zaufanie swojej podświadomości, otwarcie na partnera i tworzenie muzyki tu i teraz. Mieszają się więc tu zabawne dialogi, podniosłe frazy z zupełnym, zapamiętanym odjazdem rodem z energetycznych scen współczesnego awangardowego jazzu. A wszystko podane z lekkością, erudycją i delikatnością godną tych dwóch znakomitych postaci.

Album został zarejestrowany w dosyć symbolicznym dla amerykanów miejscu – w biblioteka publicznej w Filadelfii. Nigdy nie słyszałem takiego połączenia tych muzycznie odległych przecież światów. Ale też chyba nigdy wcześniej nie zabierali się za to artyści klasy Burrella i Swella. Niezapomniana płyta i wielka, wielka klasa!
autor: Marek Zając


Dave Burrell: piano
Steve Swell: trombone

1. One Nation 6’52”
2. Battle at Gettysburg 3’39”
3. Church Picnic Celebration 5’32”
4. Paradox of Freedom 11’03”
5. Disease Hits Contraband Camp 5’35”
6. Fancy Trade Nightmare 3’52”
7. Battle at Vicksburg 8’26”

płyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz